23.02.2019
 

Головна сторінка
Проекти НІБУ
Путівник по краєзнавчих веб-ресурсах бібліотек України
Електронні ресурси
Книжкові виставки
Державні закупівлі
Наші видання
Концепція розвитку НІБУ до 2020р.
Платні послуги
Імідж-каталоги:

Неповторні риси книг:

серія нарисів

УВАГА!
Зареєстрованим користувачам надаються додаткові послуги:
  • Перегляд електронних колекцій on-line;
  • Попереднє замовлення документів з електронного каталогу (до 10 примірників) з терміном бронювання до 20 днів;
  • ЯК ЦЕ ЗРОБИТИ?
  • Добір джерел за вказаними темами з фондів НІБ України;
  • Індексування наукових статей та монографій за УДК (відділ опрацювання фонду та організації каталогів, кімната 3, перший поверх).
Генріх Манн, німецький письменник Версия для печати Отправить на e-mail

Запрошуємо Вас відвідати виставку, присвячену 145-річчю від дня народження Генріха Манна (1871—1950), німецького письменника. Виставка експонується у корпусі 35.

Генріх Манн (1871-1950) – старший брат письменника Томаса Манна, автор, що увійшов в історію німецької та світової літератури передусім як гострий сатирик та автор історичних романів.

Генріх Манн народився 27 березня 1871 року в заможній родині сенатора ганзейского міста Любек, що належить до кола багатих комерсантів. У сім'ї крім нього було ще троє дітей - молодший брат Томас і дві сестри Лула та Карла. Після смерті батька в 1891 (підозрювали, що це було самогубство), його вдова, Юлія да Сільва-Брюнс, що мала крім німецьких, креольські та португальські коріння, стає центром світського життя Любека.

Діти з сім'ї Маннів згодом стали літераторами або захоплювалися мистецтвом (Томас - письменник, лауреат Нобелівської премії, Карла - актриса). Згодом братів і сестер Манн пов'язували непрості, суперечливі відносини, повні як взаємних симпатій, так і претензій. Бич сім'ї Маннів, зовні веселих і дотепних людей, - схильність до суїциду, пристрасть до наркотиків, сексуальні відхилення, різкі демонстративні витівки - відбивали кризу буржуазної родини в перехідну епоху.

У 1881-1991 Генріх навчався в гімназії Любека. Після її закінчення вступив до Берлінського університету, але не закінчив його. З гімназійних років його приваблює літературне поприще, зокрема, жанр політичної сатири, що має вікові традиції в німецькій літературі, але в кінці 19 ст. вже не зустрічався.

Ім'я Генріха Манна стало відомим після виходу роману «Країна киселевих берегів» (або «Земля обітована») (1900), де описана ситуація, традиційна для класичного західноєвропейського роману 19 ст., - з провінції до столиці приїжджає молодий чоловік, захоплений честолюбним бажанням вибитися в люди. Головний герой, Андреас Цумзее, намагається досягти успіху в світі німецької буржуазії, де всі ненавидять один одного, хоча і не можуть один без одного обійтися, будучи пов'язаними не тільки матеріальними інтересами, а й побутовими відносинами, упевненістю в тому, що все на світі продається і купується. Втіленням всіх вад і моральних каліцтв Schlaraffenland (Країни киселевих берегів) є всемогутній магнат банкір Туркхеймер, який в кінці роману, відчуваючи душевну порожнечу і пригніченість, захоплюється висміює його дівчиськом-простолюдинкою.


Уїдливість і різкість манери Генріха Манна сприймалися неоднозначно. У його ранній творчості психологічний аналіз витіснений шаржем. Виникає умовний гротескний світ, де діє низка людей-виродків, підлих, хижих, лицемірних, розпусних. Письменник створює образ за законами карикатури, змальовуючи його різкими штрихами. Він навмисно зміщує лінії і пропорції, загострюючи і гіперболізуючи персонажів, перетворюючи їх в низку застиглих сатиричних масок. Раз у раз переходячи межі достовірного, він прагнув до точності соціального діагнозу і до відбиття істоти явища.

Трилогія «Богині, або Три роману герцогині Ассі» (1903) відображає індивідуалістичні і декадентські захоплення автора. Письменник відходить від сатири, створивши образ головної героїні, герцогині Ассі, яка, за авторським задумом, є щасливою людиною, що вільно розвивається. У своєму становленні вона проходить три стадії - захоплення політикою (роман «Діана»), мистецтвом («Мінерва»), любов'ю («Венера»). І хоча героїня поставлена ​​в ідеальні умови для вільного виявлення її багато обдарованої натури, її життя - це шлях, який призводить в кінцевому підсумку до крайнього егоцентризму і індивідуалізму.

У романі «Учитель Гнус, або Кінець одного тирана» (1905) Манн бичує прусську муштру, пронизала всю систему виховання молоді і весь правопорядок вільгельмовської Німеччини. Образ вчителя гнусу став в Німеччині загальним - невеликий Людиноненависник і тиран уявив себе охоронцем законів і моральності, а можливість принижувати доставляє йому садистське задоволення. Манн малює німецьку школу як казарму, де всіляко придушується індивідуальність, талант, жива думка. Однак у долі Гнусу відбувається крутий поворот - він закохується в співачку, яка виступає в кабаре, і потрапляє в її повне підпорядкування. Одружившись, він стає господарем будинку сумнівної репутації, кубла розпусти і шахрайства.

Політичний конфлікт між силами буржуазного лібералізму і реакції, розігруються на загальноєвропейській арені, письменник переносить у романі «Маленький місто» (1909) в провінційний італійський містечко. Все, що видається учасникам конфлікту грандіозним, виявляється на ділі смішним фарсом, мишачою метушнею обивателів, які розігрують ролі вершителів доль людства. У романі панують сатира і гумор.


Романи Генріха Манна стають в Німеччині бестселерами, проте за кордоном його ім'я залишається практично невідомим, в значній мірі через загальної ізоляції німецької культури через політичну ситуацію перед Першою світовою війною.

З початку 1910-х розгортається публіцистична і літературно-критична діяльність письменника. В есе «Вольтер – Гете» (1910), «Дух і дія» (1910), памфлеті «Рейхстаг» (1911) він ратує за громадську активність літератури, стверджує ідею нерозривності думки і дії, внутрішній зв'язок реалістичного мистецтва і демократії. Назва статті «Дух і дія» має для Генріха Манна програмний зміст, висловлюючи наскрізну ідею його творчості. Протиріччя між духом і дією сприймається письменником як споконвічно німецьке. Не випадково в середині 1930-х в дилогії про Генріха IV, що знімає цю суперечність, головний герой узятий з історії Франції. Ідея необхідності з'єднання культури та демократії лягла в основу нарису Золя (1915).

Генріх Манн в числі небагатьох німецьких письменників виступив противником розв'язаної Німеччиною Першої світової війни. Він дотримувався ліберальних поглядів, різко засуджуючи війну, і згодом критично ставився до Веймарської республіки. На відміну від нього, брат Томас, який згодом став одним з найбільш відомих німецьких інтелектуалів, навпаки, на початку свого життя був ревним націоналістом і підтримував участь Німеччини у війні.

Всесвітню популярність приніс Генріху Манну роман «Вірнопідданий», який разом з романами «Бідні» (1917) і «Голова» (1925) увійшов в трилогію «Імперія», де підводився підсумок передвоєнної життя різних верств німецького суспільства. Головний герой Дідеріх Геслінг - соціально-психологічний тип, сформований німецьким імперіалізмом, який згодом став опорою фашизму. Саме вірнопідданство, він з дитинства схиляється перед владою в особі батька, вчителя, поліцейського. В університеті Дідеріх вступає в студентську корпорацію і самозабутньо розчиняється в ній. Служба в армії, фабрика, яку він очолив після смерті батька, вигідне одруження, боротьба з лібералами - все це етапи його служіння ідеї влади, де в кожній деталі проглядається головна соціальна установка Геслінга - поза або підлеглого, або володаря. Генріх Манн представляє читачеві зріз всього німецького суспільства, від кайзера до соціал-демократів, які не стільки виражають інтереси народу, скільки зраджують його. В кінці роману раптово вибухнула гроза змітає цю публіку з парадної площі, на якій вони зібралися відкрити пам'ятник кайзеру Вільгельму II, двійником якого зовні і по суті виявляється Дідеріх Геслінг.

Роман Бідні знаменує собою пошуки нових, внебуржуазних ідеалів. Він присвячений боротьбі робочого Бальріха з Геслінг. Правда, образ робітника не завжди достовірний, оскільки Генріх Манн погано знав робоче середовище. Письменник докладно зображує моральні муки, які заподіюють несправедливість, попрання людської гідності, неможливість вести нормальне людське життя. Він намагається показати пробудження класової свідомості, духовний і моральний зріст людини з народу, який обстоює у відкритому конфлікті свої права. Цей та інші романи Генріха Манна, створені до початку 1930-х, за реалістичної ясності і глибині поступаються вірнопідданих, проте всі вони відзначені різкою критикою суті капіталістичних відносин.


У цьому ж руслі розвивається публіцистика Манна 1920 - початку 30-х. Розчарування письменника в здатності буржуазної республіки змінити суспільне життя в дусі справжньої демократії приводить його до розуміння історичної ролі соціалізму. Він затверджується на позиціях войовничого гуманізму, по-новому усвідомлює історичну роль пролетаріату (стаття Шлях німецьких робітників).

Не прийнявши владу націонал-соціалістів, Генріх Манн в 1933 емігрує до Франції, з 1936 він - голова німецького Народного фронту, створеного у Франції. Тут були написані спрямовані проти нацизму збірники статей Ненависть (1933), Настане день (1936), Мужність (1939). Створена в ці роки дилогія про Генріха IV - Юність Генріха IV (1935) і Зрілість Генріха IV (1938) - вершина пізньої художньої творчості Манна. Історичний фон дилогії - французьке Відродження. Головний герой роману - Генріх IV, «гуманіст на коні, з мечем в руці», підноситься як носій історичного прогресу. У романі багато прямих паралелей з сучасністю.

У 1940 Манн емігрує в США, живе в Лос-Анджелесі. Там його книги практично не продаються, він відчуває потребу і відчуває себе відірваним від участі в суспільному житті Німеччини. Внутрішня криза посилюється після самогубства дружини Неллі, вимушеної працювати офіціанткою в нічному клубі. У цей період його брат Томас, який на той час стає заможною людиною і з яким він не підтримував стосунків протягом довгих років через політичні розбіжності, надав йому підтримку і врятував від повної потреби.

Останні романи Г.Манна, написані в США, - Лідіце (1943), Дихання (1949), Прийом в світлі (опублікований в 1956), Сумна історія Фрідріха Великого (фрагменти опубліковані в ГДР в 1958-1960) відзначені гостротою соціального критицизму і разом з тим значною ускладненістю літературної манери.

У США Манн продовжує займатися антифашистської діяльністю. Він зближується з діячами Комуністичної Партії Німеччини і в післявоєнні роки підтримує тісні зв'язки з НДР. Підсумок публіцистики Генріха Манна - книга Огляд століття (1946), - поєднувала в собі жанри мемуарної літератури, політичної хроніки, автобіографії. Даючи критичну оцінку епохи, письменник зазначає вирішальний вплив на світові події 20 в. соціалістичної революції в Росії і саме існування СРСР.

У 1949 він був нагороджений Національною премією НДР і обраний першим президентом Німецької академії мистецтв в Берліні. Його готується переїзду в НДР завадила смерть.

Г. Манн помер 12 березня 1950 року в лікарні Санта-Моніки, Каліфорнія.

Генріх Манн належить до тих майстрів реалізму 20 ст., Творчість яких зазначено гострої політичної тенденційністю, пов'язаної зі свідомою залученістю письменника в гостру політичну боротьбу проти імперіалізму і нацизму. У його творчості, як і в трагічній особистій долі з її протиріччями і кризами, відбилися пошуки здійснення своїх ідеалів представниками німецької інтелігенції початку 20 ст. Їх протест був спрямований насамперед проти сковує все живе жорсткої системи підпорядкування та ієрархії влади, що існувала в кайзерівської Німеччини, а в 1930-х об'єктом нещадної критики стає нацизм, соціальні корені якого вони досліджували в своїх роботах і творах. Соціально-викривальні романи Генріха Манна входять в класику політичної сатири 20 в., Будучи природним продовженням традицій німецької сатиричної літератури.

 
< Попередня   Наступна >
Авторизація
Якщо Ви не є читачем Бібліотеки, Ви можете відправити заявку на запис тут.
Нове на сайті
Глобальний пошук
НІБ України в соцмережах

tweetYoutubeFacebookПерегляд електронних колекцій on-line
надається лише авторизованим користувачам

Нові надходження
Книги з історії міст і сіл України
В. 1 (61) (січень 2019 р.)
В. 12 (60) (грудень 2018 р.)
В. 11 (59) (листопад 2018 р.)
В. 10 (58) (жовтень 2018 р.)
В. 9 (57) (вересень 2018 р.)
В. 8 (56) (серпень 2018 р.)
В. 7 (55) (липень 2018 р.)
В.6 (54) (червень 2018 р.)
В. 5 (53) (травень 2018 р.)
В. 4 (52) (квітень 2018 р.)
В. 3 (51) (березень 2018 р.)
В. 2 (50) (лютий 2018 р.)
В. 1 (49) (січень 2018 р.)
В. 12 (48) (грудень 2017 р.)
В. 11 (47) (листопад 2017 р.)
В. 10 (46) (жовтень 2017 р.)
В. 9 (45) (вересень 2017 р.)
В. 8 (44) (серпень 2017 р.)
В.7 (43) (липень 2017 р.)
В.6 (42) (червень 2017 р.)
В. 5 (41) (травень 2017 р.)
В. 4 (40) (квітень 2017 р.)
В. 3 (39) (березень 2017 р.)
В. 2 (38) (лютий 2017 р.)
В. 1 (37) (січень 2017 р.)