20.02.2019
 

Головна сторінка
Проекти НІБУ
Путівник по краєзнавчих веб-ресурсах бібліотек України
Електронні ресурси
Книжкові виставки
Державні закупівлі
Наші видання
Концепція розвитку НІБУ до 2020р.
Платні послуги
Імідж-каталоги:

Неповторні риси книг:

серія нарисів

УВАГА!
Зареєстрованим користувачам надаються додаткові послуги:
 • Перегляд електронних колекцій on-line;
 • Попереднє замовлення документів з електронного каталогу (до 10 примірників) з терміном бронювання до 20 днів;
 • ЯК ЦЕ ЗРОБИТИ?
 • Добір джерел за вказаними темами з фондів НІБ України;
 • Індексування наукових статей та монографій за УДК (відділ опрацювання фонду та організації каталогів, кімната 3, перший поверх).
ЮНЕСКО та Україна (до 70-річчя ЮНЕСКО) Версия для печати Отправить на e-mail

3 листопада 2016 року в Національній історичній бібліотеці України презентовано книжкову виставку «ЮНЕСКО та Україна (до 70-річчя ЮНЕСКО)». Виставка експонується в читальному залі Бібліотеки.

Юнеско та Україна

(До 70-річчя ЮНЕСКО)

Організа́ція Об'є́днаних На́цій з пита́нь осві́ти, нау́ки і культу́ри, скорочено ЮНЕСКО (англ. United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization, UNESCO) — міжнародна організація, спеціалізована установа Організації Об'єднаних Націй, яка при співпраці своїх членів-держав у галузі освіти, науки, культури сприяє ліквідації неписьменності, підготовці національних кадрів, розвитку національної культури, охороні пам'яток культури тощо.

На початок 2013 року кількість країн-учасниць становила 195. На 2011 установа охоплювала 193 країн-держав; консультативний статус при ній мають неурядові організації (приблизно 250). Головний осередок ЮНЕСКО знаходиться в Парижі. ЮНЕСКО має видавництво Office des Presses de l'Unesco (різними мовами), в якому з'являються 26 періодичних видань, серед них «Кур'єр ЮНЕСКО» (35 мовами), «Культури», «Музеум», «Перспективи освіти» та ін. Україна є членом ЮНЕСКО від 1954 року.

Історія. 1942 р. у Великобританії за ініціативою президента Ради з освіти Англії Уельсу Річарда А. Батлера і президента Британської ради М. Робертсона була скликана конференція міністрів освіти країн-союзників. Зустріч, на якій були присутні представники 8 урядів, які перебувають в еміграції, відбулася в Лондоні з 16 листопада по 5 грудня. Основним питанням конференції було відновлення системи освіти з настанням миру. Замість одноразового заходу до грудня 1945 року відбулося близько 60 зустрічей. Ідеї конференції знайшли підтримку у світовому співтоваристві.

Після закінчення Другої світової війни в Лондоні пройшла конференція Організації Об'єднаних Націй по створенню організації з питань освіти та культури. Конференція була скликана за рекомендацією зустрічі 1942 року і конференції ООН з міжнародної організації, яка відбулася у квітні-червні 1945 року в Сан-Франциско. Основними завданнями організації були встановлення справжньої культури миру та перешкоджання розв'язування нової світової війни, що реалізуються за допомогою сприяння забезпеченню «інтелектуальної та моральної солідарності людства». ЮНЕСКО є правонаступником міжнародного комітету Ліги Націй з питань інтелектуальної співпраці та її виконавчого установи — Міжнародного інституту інтелектуальної співпраці.

16 листопада 1945 був підписаний Статут ЮНЕСКО і створена підготовча комісія. Статут був підписаний представниками 37 держав з 44, присутніх на зустрічі. Статут набув чинності після того, як був ратифікований 20 державами. Це сталося 4 листопада 1946. Перша сесія генеральної конференції ЮНЕСКО, в якій взяли участь представники 30 держав, пройшла в Парижі з 19 листопада по 10 грудня 1946.

Структура. Крім штаб-квартири організації в Парижі, існує цілий ряд регіональних, кластерних і національних офісів ЮНЕСКО. Всі діючі та асоційовані члени ЮНЕСКО організовані в п'ять регіональних груп: Африка, Ліга арабських держав, Азія і Тихий океан, Європа і Північна Америка, Латинська Америка і країни Карибського басейну.

Десять Регіональних бюро ЮНЕСКО надають спеціалізовану підтримку кластерним і національним офісам організації. Основу структури ЮНЕСКО становить кластерна система. 27 кластерних офісів організації працюють зі 148 країнами-членами. Виняток із кластерної системи становлять 27 національних офісів, покликаних обслуговувати 9 найбільш густонаселених країн світу, а також пост-конфліктні зони. Україна також входить до їх числа.

Будь-яка держава, що є членом ООН може стати членом ЮНЕСКО.

На цей час офіційними мовами організації є англійська, арабська, іспанська, китайська, російська і французька мови.

Головні напрями діяльності Організації: Велика програма I — Освіта. Велика програма II — Природничі науки. Велика програма III — Соціальні та гуманітарні науки. Велика програма IV — Культура. Велика програма V — Комунікація та інформація.

З грудня 1962 року в Парижі функціонує Постійне представництво України при ЮНЕСКО. З моменту виборення незалежності України Постійними представниками України при ЮНЕСКО були: Сліпченко Олександр Сергійович, Кочубей Юрій Миколайович, Зленко Анатолій Максимович.

Тематичні напрями діяльності Національної комісії України у справах ЮНЕСКО:

-освіта, молодіжна політика: ефективне функціонування та розширення мережі Кафедр ЮНЕСКО в Україні, координація роботи мережі Асоційованих шкіл ЮНЕСКО в Україні, проведення науково-методичних та освітніх конференцій під егідою Нацкомісії.

Наразі в Україні успішно діють 74 асоційованих школи ЮНЕСКО, а також 14 кафедр ЮНЕСКО.

Продовжується робота з реалізації рішень і рекомендацій ЮНЕСКО у сфері освіти. Зокрема, під егідою Національної комісії України у справах ЮНЕСКО проходять Всеукраїнські конференції учнів Асоційованих шкіл ЮНЕСКО, теми яких визначаються відповідно до актуальних аспектів діяльності ЮНЕСКО та ООН.

Почесне звання “Чемпіони спорту ЮНЕСКО” присвоєно всесвітньовідомим легкоатлету Сергію Бубці (у листопаді 2003 р.) та боксерам Віталію і Володимиру Кличкам (у грудні 2006 р.).

Іншим важливим напрямом діяльності України в рамках ЮНЕСКО є робота з використання можливостей Міжнародного дитячого центру "Артек" (центр під егідою ЮНЕСКО категорії 2), зокрема, проведення щорічного Міжнародного дитячого фестивалю "Змінимо світ на краще!" та засідань Всесвітньої дитячої Ліги Націй.

-наука, комунікація та інформація: розвиток та координація співробітництва в рамках таких міжурядових програм, як Міжнародна програма “Людина та біосфера”, Міжнародна гідрологічна програма, програма Міжурядової океанографічної комісії, Міжурядової ради Програми “Iнформація для всіх”;

-культура: забезпечення ефективного виконання Конвенції ЮНЕСКО про охорону всесвітньої культурної і природної спадщини 1972 р., вжиття заходів щодо покращення стану збереження та використання українських об’єктів, що вже знаходяться у Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, а також включення нових українських об’єктів матеріальної та нематеріальної спадщини; сприяння міжкультурному діалогу.

Враховуючи багатогранність культурного та природного багатства України, здійснюється активна робота щодо збільшення представленості визначних українських пам’яток у Списку всесвітньої спадщини. Наразі до Списку входять сім українських культурно-архітектурних та природних перлин, а саме:

- «Київ: Собор Святої Софії та прилеглі монастирські споруди, Києво-Печерська Лавра» (1990 р.);

- «Ансамбль історичного центру м. Львів» (1998 р.);

- «Геодезична дуга Струве» (2005 р., транскордонний геодезичний об’єкт ”Дуга Струве” було номіновано від 10 європейських країн: Норвегії, Швеції, Фінляндії, Росії, Естонії, Латвії, Литви, Білорусі, Молдови та України. 4 геодезичні пункти ”Дуги Струве” знаходяться на території України – ”Баранівка”, ”Катеринівка”, ”Фельштин” (Хмельницька область) та ”Старонекрасівка” (Одеська область);

- «Букові праліси Карпат та древні букові ліси Німеччини» (2007 р., транскордонний українсько-словацько-німецький об’єкт);

- «Резиденція Буковинських та Далматинських митрополитів» (нині - Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича) (2011 р.);

- «Давнє місто Херсонес Таврійський та його хора (5 ст. до н.е. – 14 ст. н.е.)» (2013р.);

- «Дерев’яні церкви Карпатського регіону Польщі та України» (2013 р., транскордонний серійний українсько-польський об’єкт).

Україна підтримує тісні робочі контакти з Центром всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, зокрема, у контексті використання і збереження включених до Списку всесвітньої спадщини українських об’єктів, що мають видатну універсальну цінність.

З 3 по 18 листопада 2015 року у штаб-квартирі ЮНЕСКО у Парижі пройшла 38-а сесія Генеральної конференції ЮНЕСКО, в роботі якої взяли участь понад 4000 делегатів із 195-ти держав-членів Організації. Було прийнято низку документів та резолюцій, зокрема:

- Рамкову програму дій у галузі освіти до 2030 р. (один з найбільш амбітних сучасних документів у сфері освіти);

- стратегію зміцнення діяльності ЮНЕСКО в галузі захисту культури та заохочення культурного плюралізму у випадку збройного конфлікту. Її реалізація дасть змогу інтегрувати питання охорони культурної спадщини та різноманітності до програми гуманітарної діяльності в умовах збройних конфліктів і надзвичайних ситуацій. Державам-членам рекомендовано підготувати плани дій з імплементації стратегії, у тому числі, передбачити механізми щодо реактивної мобілізації національних експертів у тісній взаємодії з національними урядами;

- резолюцію про універсальність Інтернету, яка покликана відіграти важливу роль у розширенні доступу до всесвітньої мережі з метою передачі знань та інформації;

- рекомендації щодо збереження і доступності документальної спадщини, у тому числі, в цифровій формі (28 вересня проголошено Міжнародним днем загального доступу до інформації);

- резолюцію про внесок ЮНЕСКО у боротьбу зі зміною клімату.

Згідно з ухваленими рішеннями, прийнятими на 40-й сесії Комітету всесвітньої спадщини ЮНЕСКО (20 липня 2016 р., Стамбул (Туреччина), до Списку всесвітньої спадщини було включено 21 новий об’єкт – 12 культурних, 6 природних та 3 змішаних (поєднують культурну та природну цінність).

Сесія ухвалила рішення щодо двох українських об’єктів, що включені до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Постало питання про можливість започаткування процесу занесення Києво-Печерської лаври і Софії Київської у так званий «список під загрозою». Рішення стосовно об’єкту «Київ: Собор Святої Софії та прилеглі монастирські споруди, Києво-Печерська Лавра» містить низку рекомендацій щодо збереження пам’ятки. З цією метою передбачається запрошення Реактивної моніторингової місії Центру всесвітньої спадщини (ЦВС) ЮНЕСКО.

Рішення стосовно українського об’єкту «Стародавнє місто Херсонес Таврійський та його хора» містить посилання на рішення Виконавчої ради ЮНЕСКО «Моніторинг ситуації в Автономній Республіці Крим (Україна)» та передбачає запрошення, як тільки дозволить ситуація, Реактивної моніторингової місії ЦВС ЮНЕСКО з метою оцінки стану збереження об’єкту, розташованого на тимчасово окупованій території Кримського півострова.

У контексті формування Календаря пам’ятних дат (на 2014–2015 рр.), до відзначення яких щорічно долучається ЮНЕСКО, рішенням 191-ї сесії Виконавчої ради ЮНЕСКО (10-26 квітня 2013 р., м. Париж) чотири заявки від України (максимальна кількість від однієї країни) було рекомендовано до розгляду у рамках 37-ї сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО (5-20 листопада 2013 р., м. Париж), яка прийняла остаточне рішення щодо їх затвердження, а саме: Тараса Шевченка (200-річчя від дня народження, 9 березня 2014 р.), Павла Грабовського (150-річчя від дня народження, 11 вересня 2014 р.), Михайла Коцюбинського (150-річчя від дня народження, 17 вересня 2014 р.) та Михайла Вербицького (200-річчя від дня народження, 4 березня 2015 р.).

18 жовтня 2016 року на заключному засіданні 200-ї сесії Виконавчої ради ЮНЕСКО ухвалено рішення «Моніторинг ситуації в Автономній Республіці Крим (Україна)». У документі підкреслюється, що після незаконної окупації Росією ситуація на півострові у сфері компетенції ЮНЕСКО продовжує погіршуватися. Генеральний директор має намір вивчити можливість організації прямого моніторингу ситуації в АРК та м. Севастополь з боку ЮНЕСКО. Делегації США та ЄС привітали намір запровадити безпосередній моніторинг з боку ЮНЕСКО на півострові та підтвердили підтримку суверенітету та територіальної цілісності України.

Враховуючи важливість діяльності ЮНЕСКО як міжнародної організації, яка сприяє збереженню матеріальної та нематеріальної національної культурної спадщини, фахівці НІБ України підготували книжково-журнальну виставку «ЮНЕСКО та Україна», присвячену 70-річчю діяльності впливової спеціалізованої установи ООН. Виставка експонується в читальному залі НІБ України з 3 листопада 2016 року. Бібліографічні описи документів з фонду Бібліотеки, представлених на виставці, пропонуємо в наступному бібліографічному списку.


ЮНЕСКО та Україна

(До 70-річчя від дня заснування ЮНЕСКО)

Бібліографічний список

Укладачі : Єфіменко Г. В. , Чугіна О. А.

Діяльність ЮНЕСКО

 1. Довідник з історії України : у 3 т. Т. 3 : (Р-Я) / за ред. І. З. Підкови, Р. М. Шуста. – Київ : Генеза, 1999. – 684 с.

Зі змісту : ЮНЕСКО. – С. 653-654.

 1. Кривець Н. В. ЮНЕСКО / Н. В. Кривець // Енциклопедія історії України : в 10 т. Т. 10 : Т-Я. – Київ, 2013. – С. 699-700 : фот.
 1. Литовченко В. В. Роль ЮНЕСКО в охороні та збереженні культурної спадщини в Україні (1954-2010 рр.) : автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. іст. наук (07.00.02 – Всесвіт. історія) / В. В. Литовченко ; Чорномор. держ. ун-т імені Петра Могили. – Миколаїв, 2015. – 20 с.
 1. Лицар ордена культури : матеріали наук. історико-краєзнав. конф., присвяч. 90-річчю від дня народж. Б. Г. Возницького / відп. ред. Л. Кічатий ; ред. кол. : Н. Любецька, Т. Дмитренко. – Рівне : Дятлик М., 2016. – 218 с.
 1. Материалы Генеральной конференции ЮНЕСКО. 36-я сессия, (Париж, 2011 г.) // Охрана культурного наследия : проблемы и решения. Материалы ИКОМОС / сост., науч. ред. С. Г. Колесниченко ; отв. за вып. : С. Г. Колесниченко, И. И. Маковецкий. – М., 2012. – Вып. 1. – С. 7-41.
 1. Миланов М. ЮНЕСКО и Болгария / Милан Миланов ; пер.с болг. Татьяны Нанчевой. – София : Изд-во агентства «София Пресс», 1985. – 90 с. : ил.
 1. Міжнародна конференція «Міжрегіональний діалог в Європі : 2001 рік і на перспективу» : аналіт. звіт / Ін-т етніч., регіон. та діаспорознав. студій за підтримки ЮНЕСКО і Нац. комісії України у справах ЮНЕСКО та у співпраці з Центром етносоціолог. та етнополітолог. дослідж. Ін-та соціології НАН України і Фондом регіон. ініціатив. – Київ, 2001. – 56 + 56с. – Текст укр., англ.
 1. Міжнародні організації / за ред. Ю. Г. Козака , В. В. Ковалевського. – Київ : ЦУЛ, 2003. – 287 с.

Зі змісту : Організація Об’єднаних Hацій з питань освіти, науки й культури – ЮНЕСКО (United National Educational, Scientific and Cultural Organization – UNESCO). – С. 129-133.

 1. Организация Объединённых Наций по вопросам образования, науки и культуры. Восемнадцатая сессия Генеральной ассамблеи государств-сторон Конвенции об охране всемирного культурного и природного наследия (Париж, Штаб-квартира ЮНЕСКО, 7-9 ноября 2011 г.) // Охрана культурного наследия : проблемы и решения. Материалы ИКОМОС / сост., науч. ред. С. Г. Колесниченко ; отв. за вып. : С. Г. Колесниченко, И. И. Маковецкий. – М., 2012. – Вып. 2. – С. 3-26.
 1. Петрачков М. Україна – член ЮНЕСКО / М. Петрачков, Т. Коваленко-Косарик. - Київ : Політвидав України, 1966. – 70 с.
 1. Пількевич В. О. Співробітництво ЮНЕСКО і країн СНД (1991-2009 рр.) / В. О. Пількевич ; Київ. нац. ун-т імені Тараса Шевченка. – Київ, 2011. – 18 с.
 1. Пламеницька О. Список всесвітньої культурної та природної спадщини: засади формування / Ольга Пламеницька // Вісник Українського комітету ІСОМОS. – Київ, 2007. – Т. 1. –Число 1. – С. 26-30.
 1. Сердюк О. Українські об’єкти в Попередньому Списку всесвітньої спадщини / Олена Сердюк // Вісник Українського комітету ІСОМОS. – Київ, 2007. – Т. 1. –Число 1. – С. 39-43 : фот.
 1. Скарби науки і творчості Лідії Шевело (Худаш Л. С.) і Михайла Худаша : монографія / Василь Тарчинець ; Міжнар. Центр впровадження Програм ЮНЕСКО, Мала Акад. літ. і журналістики. – Львів : Вид-во «Бона», 2014. – 167 с.
 1. Слободянюк О. ЮНЕСКО про вшанування пам’яті Шевченка / Олена Слободянюк // Шевченківська енциклопедія : в 6 т. Т. 6 : Т-Я / редкол. : М. Г. Жулинський (голова) та ін. – Київ, 2015. – С. 1038.

Видання ЮНЕСКО

 1. Видатні особистості. Музейна персоналістика : (матеріали обласної музей. наук. конф. до Міжнар. дня музеїв та 75-річчя Дніпропетр. обл.) / упоряд. В. М. Бекетова ; редкол. : Н. І. Капустіна (голова редкол.), В. М. Бекетова, М. В. Рошко ; Дніпропетр. іст. музей імені Д. І. Яворницького ; Всеукр. благодій. фонд «Україна-ЮНЕСКО». – Дніпропетровськ : Арт-Прес, 2008. – 335 с.
 1. Гёбель П. Природное наследие человечества : ландшафты и сокровища природы под охраной ЮНЕСКО / предисл. Бернда фон Дросте цу Хюльсхоф, директора Центра ЮНЕСКО по охране культурного и природного достояния человечества ; пер. с нем. М. Ждановой. – М. : БММ АО, 1999. – 255 с. : ил.
 1. Збірник наукових статей, матеріалів регіональних практик та творчих поглядів учнів 2016 рік / Оргком. XVII Всеукр. конф. асоційованих шкіл ЮНЕСКО в Україні з нагоди Року Європи в Україні 2020 та Року англійської мови в Україні – 2016 під патронатом Нац. комісії України у справах ЮНЕСКО ; М-во освіти і науки України, Департамент освіти і науки, молоді та спорту виконав. органу Київ. міськради, Упр. освіти Дніпров. району м. Києва, Гуманітар. гімназія «Гармонія» (м. Київ) ; Київ. міжнар. ун-т ; Навч.-вихов. комплекс № 141 «ОРТ» (м. Київ). – Вінниця : ПП «ТД»Едельвейс і К», 2016. – 223 с. : іл.
 1. Идентичность и диалог культур в эпоху глобализации : материалы Междунар. науч.-практ. конф. (27-29 августа 2007 г., Иссык-Куль) / ЮНЕСКО ; Обществ. фонд «Диалог культур и цивилизаций» / редкол. : А. И. Токтосунова (гл. ред.), Л. Н. Исаева, А. А. Брудный и др. – Бишкек, 2007. – 251 с. – (Центральная Азия и культура мира. - Спец. вып. - № 1-2 (21-22).
 1. История человечества. Т. 4 : VII-XVI века / ЮНЕСКО ; под общ. ред. А. Н. Сахарова ; под ред. М. А. Аль-Бахита, Л. Базена, С. М. Сиссоко и др. ; отв. ред. Э. А. Манушин ; консультант Р. Мантран. – М. : Изд. дом «Магистр-Пресс», 2003. – 671 с. : 93 с. ил.
 1. История человечества. Т. 6 : ХIХ век / ЮНЕСКО ; под ред. А. Н. Сахарова ; под ред. П. Матиаса, Н. Тодорова, Г. Каррера и др. – М. : Изд. дом «Магистр-Пресс», 2005. – 634 с. : 74 с. ил.
 1. История человечества. Т. 7 : ХХ век / ЮНЕСКО ; под ред. А. Н. Сахарова ; под ред. С. Гопала, С. Л. Тихвинского, И. А. Абу-Лугода и др. – М. : Изд. дом «Магистр-Пресс», 2003. – 841 с. : 60 с. ил.
 1. Мунтіян В. Основи теорії інформаціогенної моделі економіки : монографія / Валерій Мунтіян ; НАН України ; М-во освіти і науки України, Міжнар. наук.-навч. центр ЮНЕСКО інформац. технологій та систем. – Київ, 2004. – 367 с. - Бібліогр. : с. 361-367.
 1. Павлычко Д. Предтеча ХХ века Тарас Шевченко / Дмитро Павлычко // Курьер ЮНЕСКО. – 1964. – № 6. – С. 11-12, 33 : фот.
 1. Пірс Ф. Чорнобиль: політичні опади тривають / Фред Пірс // Кур’єр ЮНЕСКО. – 2000. - № 11. – С. 36-37.

Обєкти культурної спадщини України.

 1. Україна. Верховна Рада. Закон України про охорону культурної спадщини : офіц. вид. / Верховна Рада України. – Київ : Парламент. вид-во, 2003. – 32 с.
 1. Охорона культурної спадщини. Нормативна база : зб. док. / авт.-упоряд. : М. Т. Пархоменко, О. М. Титова, Н. М. Рудика, М. Є. Левада ; Укр. т-во охорони культур. спадщини, Центр пам’яткознавства НАН України і УТОПІК. – Київ, 2010. – 579 с.
 1. Барви Коломийщини / ред. : М. Андрусяк, М. Савчук. – 2–е вид., доп. – Тернопіль : Наш Світ, 2012. – 160 с. : іл.

Зі змісту: Дерев’яна церква Різдва Пресвятої Богородиці, 1808р., с. Нижній Вербіж. – С. 74.

 1. Бахчисарай. Историко-археологический музей : (фотоальбом) / ред. А. А. Деко. – 2–е изд. - Киев : Мистецтво, 1973. – 93 с. : ил.
 1. Бахчисарайский историко-культурный заповедник : путеводитель / ред.-сост. Ю. М. Могаричев. – Симферополь : Таврия, 1995. – 64 с. : ил.
 1. Гайда Ю. Леви Львова : архітектурно-культуролог. дослідж. / Ю. Гайда. – Львів : Равлик, 2011. – 384 с. : іл.
 1. Гусар Ю. С. Чернівці: Що? Де? Як? : фотопутівник / Ю. С. Гусар, С. М. Розумний. – Київ : Мистецтво, 1991. – 264 с. : іл.
 1. Дрогобич / Я. Ісаєвич, Я. Хонігсман, А. Черненко та ін. – Львів : Вид-во «Каменяр», 1984. – 139 с. : фот.

Зі змісту: Памятка української народної дерев’яної архітектури, Церква Юра на вулиці Горішня Брама. – С. 16.

 1. Жемчужины Крыма : путеводитель / сост. А. Горобец. – Киев : Горобец, 2010. – 56 с. : ил.

Зі змісту: Бахчисарай. – С. 6-7.

 1. Жиленко І. Святиня : історія Києво-Печерської лаври ХІ-ХVІІ століть / І. В. Жиленко. – Київ : ЗАТ «НІЧЛАВА», 2005. – 367 с. : іл.
 1. Жовківщина : історія ; культура ; туризм / відп. за вип. Г. Фесюк. – Львів : Галиц. видавн. спілка, 2007. – 80 с. : іл.

Зі змісту: Церква Святого Духа ( 1502 р.). – С. 59.

 1. Запорожская область. Персональный гид : путеводитель / авт.-сост. Мордовский М. М. – Запорожье : Дикое поле, 2012. – 271 с.
 1. Івченко А. С. Закохайся у Львів : путівник / А. С. Івченко. – Київ : Картографія, 2015. – 80 с. : іл.

Зі змісту: Старе місто. – С. 17–31.

 1. Історико-культурні заповідники : номінаційні досьє об’єктів культурної спадщини, що запропоновані Україною для занесення до Списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО (Стародавнє місто Херсонес Таврійський та його хора (V ст. до н. е.–XVI ст. н. е.); Історичне середовище столиці кримських ханів у місті Бахчисараї; Археологічна пам’ятка «Кам’яна Могила») / М-во культури України, НДІ пам’яткоохорон. дослідж. ; за ред. Т. Бобровського ; відп. за вип. А. І. Звіряка.. – Київ, 2014. – 277 с. : іл.
 1. Кам’яна Могила – унікальна пам’ятка прадавнього мистецтва / наук. кер. проекту Я. Б. Михайлов. – Запоріжжя : Дике поле, 2012. – 20 с.
 1. Київ. Що? Де? Як? : фотопутівник. – Київ : Мистецтво, 1980. – 288 с. : іл.

Зі змісту: Софійській собор. Пам’ятник архітектури. ХІ ст. - С. 63.

 1. Кифишин А. Г. Древнее святилище Каменная могила. Опыт дешифровки протошумерского архива ХІІ-ІІІ тысячелетий до н. э. Т. 1 / А. Г. Кифишин ; отв. и науч. ред. Л. И. Акимова . – Київ : Вид-во «Аратта», 2001. – 846 с. : XXIV, VIII с. іл.
 1. Куковальська Н. Архітектурний ансамбль Софії Київської – об’єкт всесвітньої культурної спадщини UNESCO / Неля Куковальська // Вісник Українського комітету ІСОМОS. – Київ, 2007. – Т. 1. –Число 1. – С 31-38 : фот.
 1. Лупій Г. В. Львівській історико-культурний музей–заповідник «Личаківський цвинтар» : путівник / Г. В. Лупій ; худож. оформ. Б. Р. Пікулицького. – Львів : Каменяр, 1996. – 367 с. : іл.
 1. Львів :турист. путівник / ред. Волосевич О. А. – Львів : Афіша, 2005. – 127 с. : іл.
 1. Мандруємо запорізькими просторами : путівник–довід. / упоряд. : С. Білівненко, Л. Брацило, В. Текуш, І. Кривенко. – Запоріжжя : АА Тандем, 2008. – 64 с. : мапи–схеми.
 1. Мацкевий Л. Археологічні пам’ятки Львова / Л. Мацкевий. – Львів : Логос, 2008. – 224 с.
 1. Монтандон Ш. Путеводитель путешественника по Крыму, украшенный картами, планами, видами и виньетами и предваренный введеним о разных способах переезда из Одессы в Крым : пер. с франц. / Ш. Монтандон. – Киев : Изд. дом «Стилос», 2011. – 416 с.
 1. Народні художні промисли УРСР : довідник / відп. ред. Р. В. Захарчук-Чугай. – Київ : Наук. думка, 1986. – 142 с.

Зі змісту: Кераміка. – С. 59-66. (Див. Косівська кераміка).

 1. Нематеріальна культурна спадщина : виявлення, ідентифікація, документування, звітність : науково-метод. рекомендації / М-во культури України, Укр. центр культур. дослідж. ; уклад. : Зоя Босик, Лілія Снігирьова. – Київ : Вид-во «Логос», 2015. – 52 с.
 1. Никитенко Н. Древнейшие графити Софии Киевской и время ее создания / Н. Никитенко, В. Корниенко. – Киев, 2012. – 230 с.
 1. Об’єкти культурної спадщини Запорізької області : каталог–довід. / упоряд. : О. В. Дровосєкова, Л. Ю. Калмукіді, Л. Є. Савостіна. – Київ : Фенікс, 2012. – 478 с. : 16 с. : іл.
 1. Палков Т. Закарпаття туристичне / Т. Палков. – Львів : Ладекс, 2012. – 112с. : іл.

Зі змісту: Церква Св. Михайла в Ужку. – С. 37.

 1. Памятники культурного наследия Украины. Неизведанная Украина : автомобильно-турист. атлас / сост. : А. Глазовой, Юлия Ференцева, И. Лыльо. – Киев : Изд-во «Балтия-Друк», 2012. – 288 с. : ил.
 1. Петріківка : альбом / вступ. сл.. С. Бурлакова ; передм. А. Пікуша, Л. Тверської. – Дніпропетровськ : Дніпрокнига, 2011. – 231 с. : іл.
 1. Петриківський Декоративний Розпис = Петриковская Декоративная Роспись : [каталог приват. колекції Наталії Тігіпко] / упоряд., авт. вступ. ст. Л. Тверська. – Київ : АДЕФ-Україна, 2012. – 283 с. : іл.
 1. Петриківський розпис = Petrykivsky Painting. – Київ : Мистецтво, 2015. – 239 с. : іл. – Резюме англ.
 1. Попович В. В. Храми Рахівщини : історико-краєзнав. нариси. – Ужгород : Карпати, 2013. – 392 с. : іл.

Зі змісту: Ясеня. Церква Вознесіння Господнього, 1824 р. – С. 386.

 1. Природні та етнокультурні феномени України // Курєр ЮНЕСКО : голов. ред. Джон Когут ; голов. ред. Укр. ред. Володимир Василюк. – Київ, 2000. – № 6-7. – С. 37-40.
 1. Резиденція митрополитів Буковини і Далмації : путівник / ред. : А. Сєрікова, М. Антофійчук. – Чернівці : Книги ХХI, 2016. – 80 с. : іл.
 1. Словник–довідник з археології / ред. Н. О. Гаврилюк. – Київ : Наук. думка, 1996. – 430 с. : іл.

Зі змісту: Камяна могила. – С. 101.

 1. Судак : популяр. энцикл. / авт.-сост. : Г. Б. Литвинова, П. А.Литвинов. – Симферополь : Сталкер, 2004. – 350 с.

Зі змісту: Судакская крепость. – С. 262-264.

 1. Україна для шукачів пригод = Ukraіne for Adventurers : альбом-путівник укр. та англ. мовами / ред. : С. Зінчук, Л. Грейнджер. – 2–е вид. – Київ : Дуліби, 2015. – 286с.

Зі змісту: Бахчисарайська долина. – С. 7–11;

Дерев’яна церква Святого Духа в Рогатині, 1598 р. – С. 177.

 1. Штендер Г. М. Трехлопастное покрытие церкви Спаса на Берестове (к вопросу о художественном образе храмов второй половины ХI-XII в.) / Г. М. Штендер // Памятники культуры. Новые открытия : письменность; искусство; археология : ежегодник. – Л. : Изд-во «Наука», 1981. – С. 534-544. – Библиогр. : с. 543-544 (38 назв).

Бібліографічні покажчики

 1. Історія України : наук.-допом. бібліогр. покажч. за 2006 рік / упоряд. : Т. Прилипко, О. Марченко, Н. Вощевська ; ред. : А. Скорохватова, З. Мусіна ; М-во культури і туризму, Держ. іст. б-ка України. – Київ, 2008.

С. 62, 65: [Бібліографічні описи видань про Києво-Печерську Лавру та Кам’яну Могилу].

 1. Історія України : наук.-допом. бібліогр. покажч. за 2009 рік / Нац. іст. б-ка України ; упоряд. : Т. Прилипко, Д. Стегній, Н. Вощевська, К. Русановский ; ред. : А. Скорохватова, З. Мусіна ; відп. за вип. А. Скорохватова. – Київ, 2011.

С. 68 : [Бібліографічні описи видань про архітектурний ансамбль резиденції буковинських митрополитів].

 1. Історія України : наук.-допом. бібліогр. покажч. за 2013 рік / Нац. іст. б-ка України ; упоряд. : Н. Г. Вощевська, К. Г. Таранюк-Русанівський, Д. Г. Стегній, Т. А. Приліпко, О. В. Литвин ; ред. А. В. Скорохватова, З. Х. Мусіна ; відп. за вип. А. В. Скорохватова. – Київ, 2015.

С. 54, 57 : [Бібліографічні описи видань про Церкву Спаса на Берестові та Нац. заповідник «Херсонес Таврійський»].

 1. Історія України : наук.- допом. бібліогр. покажч. за 2014 рік / Нац. іст. б-ка України ; упоряд.: Н. Г. Вощевська, Д. Г. Стегній, Т. А. Приліпко, К. Г. Таранюк-Русанівський, О. В.Литвин ; ред. А. В. Скорохватова, З. Х. Мусіна ; відп. за вип. А. В. Скорохватова. – Київ, 2016.

С. 54,58,62,127: [Бібліографічні описи видань про Софію Київську, історію Бахчисарая].

Вебліографія

1. Офіційний веб-портал ЮНЕСКО. – Режим доступу

http://еn.unesco.org.

2. Офіційна веб-сторінка Всесвітнього реєстру «Память Світу». Режим доступу

http://www/unesco/org/new/en/communication-and-information/flagship-projeect-activities/memory-of-the-world.

3. Контакт: Люсия Иглесиас Кунц, пресс-служба ЮНЕСКО. – Режим доступу

l.iglesias(at)unesco.org.

4. Список об'єктів Світової спадщини ЮНЕСКО в Україні. – Режим доступу

https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%BF%D0%B8%D1%81%D0%BE%D0%BA_%D0%BE%D0%B1%27%D1%94%D0%BA%D1%82%D1%96%D0%B2_%D0%A1%D0%B2%D1%96%D1%82%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D1%97_%D1%81%D0%BF%D0%B0%D0%B4%D1%89%D0%B8%D0%BD%D0%B8_%D0%AE%D0%9D%D0%95%D0%A1%D0%9A%D0%9E_%D0%B2_%D0%A3%D0%BA%D1%80%D0%B0%D1%97%D0%BD%D1%96

Матеріали підготовлено фахівцями відділу довідково-бібліографічної та науково-інформаційної роботи.

Запрошуємо ознайомитись з виставкою!

 
< Попередня   Наступна >
Авторизація
Якщо Ви не є читачем Бібліотеки, Ви можете відправити заявку на запис тут.
Нове на сайті
Глобальний пошук
НІБ України в соцмережах

tweetYoutubeFacebookПерегляд електронних колекцій on-line
надається лише авторизованим користувачам

Нові надходження
Книги з історії міст і сіл України
В. 1 (61) (січень 2019 р.)
В. 12 (60) (грудень 2018 р.)
В. 11 (59) (листопад 2018 р.)
В. 10 (58) (жовтень 2018 р.)
В. 9 (57) (вересень 2018 р.)
В. 8 (56) (серпень 2018 р.)
В. 7 (55) (липень 2018 р.)
В.6 (54) (червень 2018 р.)
В. 5 (53) (травень 2018 р.)
В. 4 (52) (квітень 2018 р.)
В. 3 (51) (березень 2018 р.)
В. 2 (50) (лютий 2018 р.)
В. 1 (49) (січень 2018 р.)
В. 12 (48) (грудень 2017 р.)
В. 11 (47) (листопад 2017 р.)
В. 10 (46) (жовтень 2017 р.)
В. 9 (45) (вересень 2017 р.)
В. 8 (44) (серпень 2017 р.)
В.7 (43) (липень 2017 р.)
В.6 (42) (червень 2017 р.)
В. 5 (41) (травень 2017 р.)
В. 4 (40) (квітень 2017 р.)
В. 3 (39) (березень 2017 р.)
В. 2 (38) (лютий 2017 р.)
В. 1 (37) (січень 2017 р.)