07.04.2020
 

Головна сторінка
Проєкти НІБУ
Путівник по краєзнавчих веб-ресурсах бібліотек України
Електронні ресурси:
Книжкові виставки
Наші видання
Державні закупівлі
Концепція розвитку НІБУ до 2020р.
Платні послуги
Імідж-каталоги:

Неповторні риси книг:

серія нарисів

УВАГА!
Зареєстрованим користувачам надаються додаткові послуги:
  • Перегляд електронних колекцій on-line;
  • Попереднє замовлення документів з електронного каталогу (до 10 примірників) з терміном бронювання до 20 днів;
  • ЯК ЦЕ ЗРОБИТИ?
  • Добір джерел за вказаними темами з фондів НІБ України;
  • Індексування наукових статей та монографій за УДК (відділ опрацювання фонду та організації каталогів, кімната 3, перший поверх).
Науково-методичний відділ Версия для печати Отправить на e-mail

Головними завданнями Науково-методичного відділу Національної історичної бібліотеки України є науковий аналіз та прогнозування розвитку історико-краєзнавчої бібліотечної діяльності, методична допомога регіональним книгозбірням з питань організації краєзнавчих фондів та краєзнавчого бібліографічного апарату, задоволення краєзнавчих інформаційних потреб користувачів, складання бібліографічних посібників краєзнавчого змісту тощо.

Видання НІБ України


Видання НІБ України


Видання НІБ України


Видання НІБ України

Багаторічний моніторинг стану історико-краєзнавчої діяльності бібліотек України та теоретичних, методичних, організаційно-практичних проблем бібліотечного краєзнавства дозволив сформувати у відділі проблемно-орієнтовані бібліографічні бази даних (БД):

За результатами моніторингу створений «Путівник по краєзнавчих ресурсах ОУНБ України» - своєрідний анотований довідник, в якому зібрані посилання на краєзнавчі ресурси відповідного регіону, що зосереджені на сайтах цих бібліотек:

Підсумки науково-дослідної роботи з вивчення стану краєзнавчої роботи бібліотек щорічно узагальнюються в інформаційному бюлетені «Краєзнавча робота в бібліотеках України» (виходить з 1990 року).

Вип. 24 (2013)

Вип. 25 (2014)

Вип. 26 (2015)

Вип. 27 (2016)

Фахівці відділу брали участь у підготовці нового нормативного документа у бібліотечній галузі – « Положення про краєзнавчу діяльність державних і комунальних бібліотек» [проект, запропонований для громадського обговорення].

Одним з провідних напрямів роботи відділу є також підготовка та проведення науково-практичних конференцій, семінарів, стажувань з різних аспектів краєзнавчої бібліотечної діяльності. В останні роки проведені такі конференції:

  1. «Бібліотечне краєзнавство у культурному просторі України» : Всеукраїнська науково-практична конференція (12 листопада 2015 р.) (ІІІ Краєзнавчі читання пам’яті Петра Тронька)


Значну увагу фахівці відділу приділяють вивченню історії Бібліотеки, підтримці розвитку історичної науки в Україні. Ці теми представлено у БД і виданнях:Відділ є фундатором та куратором «Зведеної картотеки матеріалів з історії міст і сіл України», в якій зосереджені бібліографічні відомості з історії населених пунктів усіх регіонів країни з кінця XVIII століття і до наших днів (близько 300 000 записів), що знаходяться в НІБУ та інших книгозбірнях країни. Це описи книг і брошур; статей з журналів, газет, продовжуваних видань; картографічних видань тощо. Картотека включає описи документів, виданих українською, російською, польською, німецькою мовами.

Наприкінці 2011 року в рамках проекту «Історична спадщина України» топографічну частину Картотеки відскановано та висвітлено на сайті як Image-Katalog «Картотека з історії міст і сіл України», а з 2012 року паралельно з традиційною картковою створюється електронна версія Картотеки – БД «Історія міст і сіл України».

У 2016 році започатковано БД "Адміністративно-територіальний устрій України. Зміни і доповнення", яка на основі лише офіційних джерел відображає інформацію про поточні зміни в адміністративно-територіальному устрої України: перейменування, зміна статусу, меж чи підпорядкування населених пунктів, а також утворення територіальних громад.

Фахівці відділу щомісяця оприлюднюють аналітичну інформацію про нові книги з історії міст і сіл , що надійшли у фонд Бібліотеки.

Видання НІБ України


Видання НІБ України

Відділ проводить активну бібліографічну діяльність: створює ретроспективні науково-допоміжні бібліографічні посібники з теорії, методики і практики бібліотечного краєзнавства, краєзнавчої бібліографії другого ступеня:

Виступи і публікації фахівців відділу у 2017 році

  • Другі Києвознавчі читання (Київський національний університет імені Тараса Шевченка)

Волошінська Н., Чеховська І. Документи з історії Києва у краєзнавчому ресурсі «Історія міст сіл України» на сайті Національної історичної бібліотеки України

  • Всеукраїнський семінар "Сучасні тенденції розвитку краєзнавчої бібліографії в бібліотеках України" (Одеська національна наукова бібліотека)
Кисельова В., Михайлова О. Краєзнавчі бібліографічні посібники бібліотек України: сучасний вимір
  • Семінар "Основні напрями бібліографічної роботи: теорія і практика" (Національна бібліотека України імені Ярослава Мудрого)
Михайлова О. Краєзнавча бібліографія на сайтах провідних регіональних бібліотек (за результатами моніторингу)
  • IV Краєзнавчі читання пам'яті Петра Тронька (Національна історична бібліотека України)

Кисельова В. Розвиток бібліотечного краєзнавства в сучасний період (на снові аналізу потоку видань та публікацій за 2007-2016 рр.)
Волошінська Н. Зміни у Адміністративно-територіальному устрої України та їх відображення у довідково-пошуковому апараті Національної історичної бібліотеки України
Покропивна О. Пошуковий інтерфейс краєзнавчої бази даних «Історія міст і сіл країни» на сайті Національної історичної бібліотеки України
Поліщук М. Інформаційно-бібліографічне забезпечення історико-краєзнавчих досліджень з вивчення історії населених пунктів
Чеховська І. Динаміка змін у краєзнавчому ресурсі «Історія міст і сіл України» (на прикладі Київської області)

Контактна інформація:

Михайлова Ольга Володимирівна, зав. відділу

Кисельова Валентина Павлівна, зав. сектора науково-дослідної та організаційно-методичної роботи

Тел.: +380 (44) 280-80-43

E-mail: Этот адрес e-mail защищен от спам-ботов. Чтобы увидеть его, у Вас должен быть включен Java-Script

 
< Попередня   Наступна >
Авторизація
Якщо Ви не є читачем Бібліотеки, Ви можете відправити заявку на запис тут.
Нове на сайті
Глобальний пошук
НІБ України в соцмережах

tweetYoutubeFacebookПерегляд електронних колекцій on-line
надається лише авторизованим користувачам

Нові надходження
Книги з історії міст і сіл України
В. 2 (74) (лютий 2020 р.)
В. 1 (73) (січень 2020 р.)
В. 12 (72) (грудень 2019 р.)
В. 11 (71) (листопад 2019 р.)
В. 10 (70) (жовтень 2019 р.)
В. 9 (69) (вересень 2019 р.)
В. 8 (68) (серпень 2019 р.)
В. 7 (67) (липень 2019 р.)
В. 6 (66) (червень 2019 р.)
В. 5 (65) (травень 2019 р.)
В. 4 (64) (квітень 2019 р.)
В. 3 (63) (березень 2019 р.)
В. 2 (62) (лютий 2019 р.)
В. 1 (61) (січень 2019 р.)
В. 12 (60) (грудень 2018 р.)
В. 11 (59) (листопад 2018 р.)
В. 10 (58) (жовтень 2018 р.)
В. 9 (57) (вересень 2018 р.)
В. 8 (56) (серпень 2018 р.)
В. 7 (55) (липень 2018 р.)
В. 6 (54) (червень 2018 р.)
В. 5 (53) (травень 2018 р.)
В. 4 (52) (квітень 2018 р.)
В. 3 (51) (березень 2018 р.)
В. 2 (50) (лютий 2018 р.)
В. 1 (49) (січень 2018 р.)